Innovaties voor duurzaam water- en terreinbeheer

woensdag 16 januari 2019
timer 2 min
Vooral in de stedelijke omgeving, en steeds meer ook in buitengebieden, wordt gezocht naar oplossingen in watermanagement en terreinbeheer die helpen de gevolgen van de klimaatverandering tegen te gaan. GKB ontwikkelde daarvoor onder andere het WABER-systeem en het E-Grass-systeem.

Het WABER-systeem is een waterbergend systeem dat kan worden toegepast onder gebruiksoppervlakten zoals kunstgras en parkeerplaatsen.Schoonwaterriolen uit de omgeving kunnen worden afgekoppeld en worden opgevangen in de WABER-constructie. Het systeem kan het regenwater vertraagd afvoeren of het water kan worden hergebruikt als water voor beregening van kunstgras sportvelden en natuurgrasvelden. 
In de oppervlakte van een volledig voetbalveld kan circa 1600m3 water worden gebufferd. 
 

Andere voordelen aan dit systeem zijn de grote bespelingsintensiteit (door snellere afvoer) en goede stabiliteit. In de gemeente Meierijstad is het WABER-systeem op Sportpark De Neul zelfs gebruikt in een overloopgebied van De Dommel. Waterschap De Dommel heeft naar aanleiding van deze innovatie het WABER-systeem genomineerd voor de Water Innovatieprijs van 2018 van de Unie van Waterschappen.

Het E-Grass evenemententerrein

Veel gemeenten hebben behoefte aan evenementen- of festivallocaties. Zulke locaties hebben het tijdens de opbouw, het gebruik en het afbreken zwaar te verduren.Zeker als extreme weersomstandigheden een steeds grotere rol gaan spelen op de kwaliteit van het terrein, is het toegankelijk houden van het terrein een belangrijk aandachtspunt.  

 
Het E-Grass-systeem is een product waarmee de eigenschappen van grasvelden en gazons in stand blijven na zware en intensive betreding. Spoorvorming en structuurbederf worden voorkomen door de E-Grass-stabilisatielaag. Door het toepassen van deze voedingsrijke stabilisatielaag onder de toplaag van het grasveld is dit zelfs berijdbaar door vrachtauto’s.  
 

Intensief gebruik, het opbouwen en afbreken van een evenement veroorzaken op E-Grass alleen lichte schade, die tijdens de onderhoudsronde goed te herstellen is.  
NL.Greenlabel heeft het E-Grass-systeem een Duurzaamheidspaspoort A toegekend. 
Het E-Grass-systeem is al in verschillende gemeenten toegepast, zoals Rotterdam (“Het Park” nabij de Euromast en de logistieke route voor het stallenterrein tijdens CHIO door het Kralingsebos), Amsterdam (Nelson Mandelapark) en Den Haag (Malieveld).


Dit artikel is verschenen in Straatbeeld 06/2018. Lees meer van Straatbeeld in onze bibliotheek

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

FURNS: jouw partner in maatwerk en advies

1 mei om 09:53 uur

Bij FURNS geloven we in de kracht van duurzaamheid. De transitie naar een circulaire economie is in volle gang…

Lees verder »
descriptionArtikel

Technisch probleem leidt tot complete metamorfose van Bagijnhof Delft

6 okt om 10:07 uur

Wat ooit een stenig en waterrijk zorgenkind was, is veranderd in een groene en levendige plek waar bewoners…

Lees verder »
flash_onNieuws

Met nieuwe machine bestrijdt Rotterdam de Japanse duizendknoop

22 sep om 10:57 uur

Rotterdam test een nieuwe machine om de overlast van de Japanse duizendknoop tegen te gaan. De plant wordt…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe Nijmeegse straten een andere invulling van hun parkeerruimte ervaren

21 sep om 13:52 uur

De auto die moet wijken voor groen, ontmoeten en spelen. Het is steeds vaker een punt van discussie als…

Lees verder »
descriptionArtikel

REstart, dé complete tool voor hergebruik

20 sep om 13:48 uur

Kleding nog goed te dragen maar dan wel voor iemand anders: Vinted. Konijnenhok niet meer nodig: Marktplaats.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Dinxperlo maakt huiskamer van het centrum met Marktstroom.nl als stopcontact

18 sep om 13:37 uur

Winkelgebieden zijn volop in transitie. Gemeenten die niet anticiperen op het veranderende koopgedrag van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Paleto & Pixel: slimme overkappingen voor duurzame mobiliteit en leefbare steden

18 sep om 10:54 uur

De fiets speelt een steeds grotere rol in het mobiliteitsbeleid van gemeenten. Fietsen is gezond, duurzaam en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe breng je met de MKI als gunningscriterium de CO2-uitstoot met driekwart terug?

18 sep om 09:24 uur

Bij provinciale infrastructuur is asfalt verantwoordelijk voor een groot deel van de CO₂-uitstoot. Bij een…

Lees verder »