Niet beter, wel anders

vrijdag 9 februari 2018
timer 2 min
Ewald van Hal van de vereniging Koninklijke Nederlandse Bouwkeramiek, gaat nader in op de verschillen in kwaliteitsnormen voor Nederlandse en Belgische bestrating.

In het artikel ‘Kwaliteit gebakken klinkers bepalend voor de duurzaamheid openbare ruimte’ laat Jaap Suurmeijer van de Belgische steenbakkerij Vande Moortel optekenen dat de kwaliteitsnorm voor straatbaksteen in België hoger ligt dan in Nederland. Jammer dat onduidelijk blijft wat hij onder ‘kwaliteit’ verstaat. Feit is dat België een andere norm voor de gebakken kleiklinker hanteert dan Nederland voor de straatbaksteen. Daar zit dan ook de crux van het verhaal.

 

België en Nederland hanteren ieder een eigen definitie van kwaliteit van straatbaksteen. Onze zuiderburen betrekken hierbij vooral de hardheid van het gebakken materiaal. In Nederland kijken we vooral naar de mate waarin het materiaal op de langere termijn voldoende stroef blijft. De eeuwenlange ervaring van Nederlandse overheden met straatbaksteen heeft in de loop der tijd waardevolle ervaringen opgeleverd. Een daarvan is de relatie tussen de wateropname van een straatbaksteen en de glij-/slipweerstand op de lange termijn. Deze waardevolle ervaringen zijn verwerkt in de Nederlandse BRL 2360 voor straatbaksteen. Deze gaat een stevige stap verder dan de Europese norm NEN EN 1344. Straatbakstenen die aan de BRL 2360 voldoen worden geleverd met KOMO-keur.

 

In België hoeft straatbaksteen niet aan de Nederlandse BRL 2360 te voldoen. De algemene opvatting daar is dat een kleiklinker vooral heel hard moet zijn gebakken. In vakjargon: deze moet Klasse 0-4 zijn. Zulke stenen kan de Nederlandse baksteenindustrie zonder probleem leveren. Toch verkiezen Nederlandse opdrachtgevers de zogeheten Klasse 4-8 of 4-12. De steen is dan minder hard gebakken, heeft een hogere wateropname maar is meer duurzaam stroef.

 

Over de stroefheid van harde vloerafwerkingen zijn in Europees verband nog geen afspraken gemaakt. Ieder land mag dus eigen eisen stellen. Zo kan het ene land prioriteit geven aan de hardheid van de straatbaksteen terwijl een ander land bijvoorbeeld de stroefheid belangrijker vindt. Nederland nam ondertussen het voortouw in de ontwikkeling van een Europese testmethode voor harde vloerafwerkingen. Op die wijze kan heel Europa straks profijt trekken van de Nederlandse gebruikservaringen met straatbaksteen. Tot die tijd zijn Nederland en België eisen vooral anders, niet beter.

Auteur: Mr Ewald L.J. van Hal, Directeur vereniging Koninklijke Nederlandse Bouwkeramiek

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Furns: jouw partner in maatwerk en advies

1 mei om 08:36 uur

Bij FURNS geloven we in de kracht van duurzaamheid. De transitie naar een circulaire economie is in volle gang…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe toegankelijk is het winkelcentrum in uw gemeente?

4 mei om 09:16 uur

In de rubriek Platform Toegankelijkheid belicht Denise Janmaat, directeur van het Nederlands Instituut voor…

Lees verder »
descriptionArtikel

'Water dat je ziet, is water dat je begrijpt'

30 apr om 10:18 uur
Hans Roelofs werkt als adviseur stedelijk water en klimaatadaptatie dagelijks aan toekomstbestendige…
Lees verder »
descriptionArtikel

Zuid-Holland en The Green Village maken biodiversiteit in de stad meetbaar

29 apr om 10:37 uur

Hoe maak je van biodiversiteit in stedelijk gebied iets dat niet alleen wordt nagestreefd, maar ook aantoonbaar…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zo ontwikkelde Den Haag samen met de markt een armaturenfamilie

28 apr om 08:19 uur

Den Haag krijgt een herkenbare eigen armaturenfamilie en koos daarvoor niet de gebaande aanbestedingsroute. De…

Lees verder »
descriptionArtikel

Onzichtbare verkoeling langs de Nieuwe Mark

24 apr om 09:10 uur

De heringerichte Nieuwe Mark in Breda krijgt een bijzondere toevoeging: een vrijwel onzichtbaar…

Lees verder »
flash_onNieuws

Utrecht zoekt ontwerpers voor nieuwe uitstraling elektriciteitshuisjes

23 apr om 08:38 uur

Utrecht start een ontwerpwedstrijd voor een nieuwe uitstraling van elektriciteitshuisjes in de binnenstad. De…

Lees verder »
descriptionArtikel

In Singelpark Oldenzaal komen middeleeuwse stadsgeschiedenis en klimaatadaptatie samen

22 apr om 09:44 uur

Oldenzaal krijgt stap voor stap een binnenstad waarin je het verleden niet alleen ziet, maar ook echt ervaart.…

Lees verder »