“Geef groene en blauwe waarden plek in planvorming”

donderdag 6 oktober 2016
timer 2 min
Groene en blauwe waarden moeten een plaats krijgen in de planvorming voor de bebouwde omgeving. Daarnaast moeten baathouders, zoals zorgverzekeraars en pensioenen, tijdig worden betrokken. Dit zijn de belangrijkste conclusies van het werkatelier tijdens de Dag van de Openbare Ruimte. Het werkatelier werd georganiseerd door Branchevereniging VHG, Vereniging Stadswerk Nederland, BSNC en CUMELA.

 

Vice-voorzitter Robert Smis van Branchevereniging VHG was erg optimistisch tijdens de forumdiscussie met deelnemers in de zaal. “Er wordt niet meer gesproken over of er een boom geplaatst gaat worden, maar waar deze geplant gaat worden,” aldus Smid.  VHG neemt deel aan de City Deal om input te kunnen bieden over de meerwaarde van groen en om meer samenwerking in de keten te bereiken. “We moeten aan de gang met goede voorbeelden en die zijn er gelukkig steeds meer,” vervolgt Smid.

 

Ervaringen City Deal

Tijdens het werkatelier werd stilgestaan bij de City Deal. De gemeente Dordrecht, deelnemer van de City Deal, presenteerde haar ervaringen. “We willen meer doen dan alleen de economische waarden weten,” vertelt beleidsmedewerker Karin Noeverman. “De gemeente investeert, maar andere partijen hebben er baat bij. We willen dan ook baathouders betrekken.”


Waterschap Aa en Maas had een suggestie voor het betrekken van baathouders. Daar is een subsidieregeling ontwikkeld voor stichtingen, verenigingen, (groen)bedrijven en burgers die klimaatbestendige maatregelen willen doorvoeren. “Ons uitganspunt was om vooral inwoners erbij te betrekken,” vertelt accountmanager en coördinator Dirk van Helvoirt. Een eenvoudige subsidieregeling zou daarbij moeten helpen.

 

Toekomstperspectief

Of de nieuwe manier van denken er ook echt voor kan zorgen dat de groene en blauwe waarden een plaats krijgen in de planvorming, aanbesteding en contracten daarover waren de meningen in de zaal verdeeld. Om dit te kunnen bereiken is onder andere meer visie en vertrouwen nodig van gemeenteambtenaren en meer bewustwordingen onder politici en burgers. Daarnaast zouden aannemers meer verantwoordelijkheid moeten krijgen en zich al in het traject voor de aanbesteding als expert moeten kunnen onderscheiden.

 

 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

In Singelpark Oldenzaal komen middeleeuwse stadsgeschiedenis en klimaatadaptatie samen

22 apr om 09:44 uur

Oldenzaal krijgt stap voor stap een binnenstad waarin je het verleden niet alleen ziet, maar ook echt ervaart.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe één groen schoolplein voor de hele stad verschil kan maken

20 apr om 08:21 uur

Een groen schoolplein lijkt een kleine ingreep, maar kan tegelijk hittestress verminderen, regenwater opvangen…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ruimte voor water, ruimte voor verbeelding

17 apr om 09:25 uur

Herman Reezigt is stedenbouwkundige en partner bij BURO MA.AN. In deze column stelt hij de vraag hoe we opnieuw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Alphen aan den Rijn meet tien jaar lang hoe groen binnenstad afkoelt

16 apr om 09:05 uur

Alphen aan den Rijn wil de binnenstad op hete dagen 8 tot 10 graden koeler maken door fors te vergroenen.…

Lees verder »
flash_onNieuws

Alkmaar finalist World Green City Awards 2026

16 apr om 08:49 uur

Alkmaar is genomineerd voor de AIPH World Green City Awards 2026. Met de inzending Like Alkmaar behoort de stad…

Lees verder »
descriptionArtikel

Klimaatadaptatie begint bij de kleine bui

13 apr om 11:28 uur

In het debat over klimaatadaptatie gaat veel aandacht uit naar extreme stortbuien. Begrijpelijk, want in korte…

Lees verder »
flash_onNieuws

Sport en bewegen als vast onderdeel van ruimtelijke ordening

10 apr om 09:01 uur

Sport, bewegen en spelen krijgen een formele plek in de ruimtelijke ordening. Met de instemming van de Tweede…

Lees verder »
descriptionArtikel

Arnhem maakt serieus werk van klimaatadaptatie

10 apr om 08:25 uur

Toen na een extreme regenbui in 2014 zelfs roeibootjes door Arnhemse straten voeren, werd één ding duidelijk:…

Lees verder »