Straatbaksteen zorgt voor samenhang centrum Amsterdam

maandag 14 oktober 2019
timer 2 min
Met de recente herbestrating van de Nes en de omliggende stegen zet gemeente Amsterdam een volgende stap in de herinrichting van het hoofdstedelijke centrumgebied.

De rijbaan van de Nes is voorzien van rode gebakken straatbakstenen, afgewisseld met stroken graniet. De stegen werden voorzien van rode gebakken klinkers. De gemeente heeft gekozen voor de licht bezande Amsterdam Rood Speciaal straatbaksteen van Hagemeister. Deze straatbaksteen heeft een lage wateropname, een extreem hoge drukvastheid en is daarnaast uiterst duurzaam.


De Nes is een van de oudste straten van Amsterdam en loopt van Warmoesstraat naar Grimburgwal. Als laatste van de Amsteldijken is ook de Nes nu heringericht. Dat gebeurde aan de hand van de richtlijnen die de gemeente voor het centrum opstelde in het Handboek Inrichting Openbare Ruimte. Inzet van het handboek is: een samenhangende openbare ruimte in de binnenstad, met een inrichting die recht doet aan het historische karakter van het centrumgebied. 

 


Om die samenhang daadwerkelijk te realiseren, maakt de gemeente gebruik van de intern ontwikkelde Puccinimethode. Dat is een protocol om overal in de stad een kwalitatief goede fysieke inrichting van de openbare ruimte te garanderen. Rood en groen: straten en pleinen, maar ook parken en plantsoenen. De Puccinimethode ontstond rond 2000, toen het gemeentebestuur van Amsterdam moest constateren dat samen in de stedelijke openbare ruimte ver te zoeken was. 




Sindsdien wordt de openbare ruimte van onze hoofdstad planmatig aangepakt. Grote delen van de binnenstad zijn de afgelopen jaren opgeknapt en heringericht met hoogwaardige materialen. Daarbij is vanuit de Puccinimethode onder andere gestuurd op eenvoud en vanzelfsprekendheid, ambachtelijkheid op elk schaalniveau en op duurzaamheid. In de Nes werd 2.500 m² straatoppervlak voorzien van de  Amsterdam Rood Speciaal, in de stegen verwerkte de gemeente nog eens 1.000 m²  gebakken rode klinkers.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Soms flexibel, soms vast: hoe kiest u de juiste kleurtemperatuur?

1 mei om 10:00 uur

Steeds vaker is de vraag niet óf u goed verlicht, maar hóé u dat doet. Kiest u voor maximale controle en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Inspiratie voor een toekomstbestendige leefomgeving

22 mei om 14:24 uur

Klimaatverandering en andere maatschappelijke opgaven vragen om slimme, duurzame en klimaatbestendige keuzes in…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gemeenten versnellen samen naar een circulaire openbare ruimte

21 mei om 13:47 uur

Wat betekent het om als gemeente echt samen te leren en versnellen in de transitie naar een circulaire openbare…

Lees verder »
flash_onNieuws

Nederlanders bereid te betalen voor een beweegvriendelijke openbare ruimte

19 mei om 16:01 uur

Nederlanders vinden het acceptabel om meer belasting te betalen voor effecten van ingrepen  die de openbare…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe speeltuin in Roosendaal richt zich op toegankelijk spelen

19 mei om 13:16 uur

Spelen zou voor ieder kind vanzelfsprekend moeten zijn, met of zonder beperking, maar dat kan nog lang niet in…

Lees verder »
descriptionArtikel

Niet meer licht, maar beter licht: Maastricht omarmt Dark Sky

19 mei om 09:13 uur

Steeds meer gemeenten vervangen verouderde openbare verlichting. Maastricht gebruikte dat moment niet alleen om…

Lees verder »
descriptionArtikel

Panel: water en bodem moeten te allen tijde sturend zijn bij de inrichting van de stedelijke openbare ruimte

13 mei om 13:17 uur

Sinds 2022 is het principe ‘water en bodem sturend’ richtinggevend voor de inrichting van Nederland. Het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Wat Nijmegen leert van vier jaar duizend bomen planten

12 mei om 10:41 uur

Duizend extra bomen per jaar planten in een bestaande stad klinkt overzichtelijk, maar blijkt in de praktijk…

Lees verder »