Nijmegen maakt werk van duurzame inrichting openbare ruimte

woensdag 16 september 2020
timer 3 min
De openbare ruimte wordt in snel tempo duurzamer ingericht in de gemeente Nijmegen. Het begon allemaal met de herinrichting van de Malderburchtstraat. Dit zorgde uiteindelijk voor een methode die toegepast wordt op andere projecten in de openbare ruimte.

In 2018 was Nijmegen European Green Capital. Dat zorgde er mede voor dat gemeente vond dat de openbare ruimte duurzamer moest worden ingericht, zo vertelt Geert Hendriks, strategisch adviseur duurzaamheid bij de gemeente Nijmegen. “De voornaamste ambities die we hebben is het verminderen van de co2-uitstoot, meer gebruik maken circulaire materialen en een betere klimaatadaptatie. In samenwerking met verschillende stakeholders, van bewoners tot aannemers, is een plan ontstaan voor de herinrichting van de Malderburchtstraat. Bij verschillende partners zijn ideeën opgehaald die uiteindelijk uitgevoerd zijn. Het moest niet een op zich zelf staand project worden. We gaan de methode die we gebruikt hebben in de Malderburchtstraat ook op andere projecten toepassen.”

Verleiden

Voor de herinrichting van de straat ging de gemeente op zoek naar duurzame partners. “We hadden in totaal een budget van 1.2 miljoen euro. Daar moest alles mee bekostigd worden. We zijn toen op zoek gegaan naar duurzame partners, uiteindelijk kwamen we bij aannemersbedrijf Van Gelder uit. In het begin is veel en intensief overleg gevoerd om tot een consensus te komen in het ontwerp, ook met bewoners. Duurzaamheid moet je niet bij mensen door de strot duwen. Dat is ook niet nodig, omdat veel partijen met het thema bezig zijn. Je moet mensen verleiden om te verduurzamen. Dit doe je vooral door de toegevoegde waarde en winstkansen te benoemen.”


De Malderburchtstraat voor en na de herinrichting

Ambities

Van de ambities die vooraf zijn vastgesteld, werd uiteindelijk 95 procent behaald. De Malderburchtstraat heeft inmiddels een forse metamorfose ondergaan. “We hebben de straat versmald van tien naar acht meter. In totaal hebben we voor de herinrichting de C02-uitstoot met 48 procent verminderd. Dit komt omdat we minder grondstoffen nodig hadden, materialen hebben hergebruik en hierdoor minder vervoersbewegingen nodig waren om materialen aan te leveren of te produceren. We hebben negentig procent van de materialen die uit de straat gehaald zijn hergebruikt voor de herinrichting van Malderburchtstraat of voor een ander project. We wilden ook graag dat het regenwater niet meer in het riool terechtkwam. We hebben de weg iets schuiner aangelegd waardoor het regenwater nu infiltreert in de berm. Daarnaast gaven de bewoners aan hinder te ondervinden van de tien meter hoge lantaarnpalen. Je kunt dan besluiten om nieuwe ontwerpen te plaatsen, maar wij hebben ervoor gekozen om de bestaande palen met twee meter in te korten en deze vervolgens weer te gebruiken in de straat. Dit alles hebben we gerealiseerd door binnen het beschikbare budget te blijven, we hielden uiteindelijk zelfs nog geld over.”

De ambities en intensieve samenwerking met verschillende stakeholders worden nu overgenomen voor andere projecten. Om verschillende marktpartijen de kans te geven zich te profileren als duurzame partner werkt de gemeente Nijmegen samen met zowel grote, middelgrote als kleine aannemers. “We willen op deze manier zoveel mogelijk bedrijven laten kennismaken met onze methode en ambities. Er wordt inmiddels aan drie andere projecten gewerkt middels de Malderburchtmethode”, zo besluit Hendriks.

Verbindingsfestival

Geert Hendriks komt spreken over de Malderburchtmethode op het podium duurzame openbare ruimte tijdens de tweede editie van het Verbindingsfestival. Bekijk hier het programma en meld je gratis aan.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Delft moet kiezen: niet alles past meer op straat

22 jul om 13:21 uur

Delft groeit van 110.000 naar 123.000 inwoners. De openbare ruimte groeit niet mee. Meer groen, betere…

Lees verder »

Van Haersmapark in Drachten in oude glorie hersteld

21 jul om 15:11 uur

Na een ingrijpende renovatie is het Van Haersmapark in Drachten officieel heropend. Het park kreeg een…

Lees verder »
descriptionArtikel

De totaalervaring van de speelplek het Boegpad in Gouda-Noord

21 jul om 10:00 uur

In de rubriek 'Mijn Plek' laat Straatbeeld professionals uit de openbare ruimte hun favoriete plek zien. Deze…

Lees verder »
descriptionArtikel

Het ambitieweb als kompas bij waardegedreven werken in Nijmegen 

17 jul om 10:47 uur

De ruimte in Nederlandse steden raakt op. Waar gemeenten vroeger nog op braakliggende grond konden bouwen, gaat…

Lees verder »

IJslander viert 30-jarig bestaan bij even oud speeltoestel in Zwolle

9 jul om 08:55 uur

IJslander, dat 30 jaar geleden begon in Oldebroek en uitgroeide tot een bedrijf dat wereldwijd complete speel-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ruimte en licht: toegankelijkheid onder alle omstandigheden

8 jul om 11:26 uur

Een openbare ruimte is pas echt toegankelijk wanneer die onder verschillende omstandigheden bruikbaar blijft.…

Lees verder »

Een groene ontmoetingsplek in binnenstad Oosterhout

6 jul om 13:15 uur

Het Arendsplein in Oosterhout is herontwikkeld tot een groene en aantrekkelijke ontmoetingsplek in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Amsterdam maakt werk van veiligheid in onderdoorgangen

2 jul om 09:04 uur

Donkere onderdoorgangen, lange zichtlijnen zonder ontsnappingsmogelijkheden en verblindende verlichting: voor…

Lees verder »