Beter stadsklimaat dankzij de boomveer

vrijdag 16 november 2018
timer 3 min
Op de innovatiebeurs van 4 oktober in Rotterdam hing de bezoekers letterlijk iets nieuws boven het hoofd. Grote meerstammige esdoorns in een speciale constructie: de boomveer. De boomveer is een innovatieve oplossing die het mogelijk maakt op bestaande daken grote bomen te plaatsen met een minimum aan belasting.

De boomveer is ontwikkeld door tuin- en landschapsarchitect Maarten Grasveld, innovator Stef Janssen en directeur Toon Ebben van Boomkwekerij Ebben. Op de innovatiebeurs is het een unieke inzending, de enige met levende materialen. Stef Janssen vertelt: “We laten op de beurs een model zien, niet het prototype met alle techniek. De uiteindelijke boomveer is een innovatieve ophangconstructie die de windbelasting op de boom sterk reduceert en het restant overbrengt op de dakconstructie. Ook kan er gewerkt worden met een minimum aan substraat, waardoor de belasting op het dak sterk afneemt.”

Constructie zonder aarde

De boomveer is een levende klimaatconstructie. Door een boom te combineren met een dynamisch systeem en de belasting op te vangen in de constructie wordt vergroening mogelijk van daken die op de conventionele manier de belasting niet kunnen dragen. “We werken hard aan de vervolmaking van de techniek”, aldus Janssen. “Bij Boomkwekerij Ebben hebben we voor diverse boomtypen een prototype ontworpen, voorzien van meet- en regeltechniek in watertechnologie.” De uitgebreide testen laten zien dat het zeker mogelijk is om een boom te laten groeien in een constructie zonder aarde, wat een volumebesparing oplevert van 60 tot 90 procent. En er groeien geen wortels buiten de constructie, ideaal dus voor gebruik in de openbare ruimte.

Ook op maaiveld

“Eigenlijk is het mijn doel de aarde te redden.” vertelt Janssen lachend. “De boomveer is in ieder geval een klein begin. Kun je je voorstellen hoe een stad eruit komt te zien als we al die daken die nu nog niet vergroend worden, vol kunnen zetten met bomen? Of in ieder geval de randen van de daken, waar de constructie het stevigst is? Dan zal het stadsklimaat een stuk aangenamer worden. En natuurlijk hebben we dan ook de mogelijkheid om bomen te plaatsen op maaiveld, daar waar ondergrondse constructies het nu nog niet mogelijk maken bomen te planten. Zo kunnen we in de toekomst onder meer hitte, fijnstof en CO2 reduceren en de steden betere plaatsen maken om in te leven.” 


Dit artikel komt uit Straatbeeld 05/2018. Lees meer van Straatbeeld in onze bibliotheek.

 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Straatbeeld op de Vakbeurs Openbare Ruimte: kennis delen door ontmoeting en lezingen

12 sep om 13:00 uur

Als strategisch partner van de grootste vakbeurs in de openbare ruimte van Nederland is het vakblad Straatbeeld…

Lees verder »
descriptionArtikel

FURNS: jouw partner in maatwerk en advies

1 mei om 09:53 uur

Bij FURNS geloven we in de kracht van duurzaamheid. De transitie naar een circulaire economie is in volle gang…

Lees verder »

Agora Makers: zes vertrouwde merken onder één dak

16 sep om 13:34 uur

Wij geven het inrichten van de buitenruimte een nieuwe dimensie. Zes toonaangevende producenten – één krachtige…

Lees verder »
descriptionArtikel

Transformatie Oranjebuurt Dieren als model voor duurzame wijkontwikkeling

16 sep om 13:24 uur

In de afgelopen jaren heeft de Oranjebuurt in Dieren een ingrijpende metamorfose ondergaan. Waar de Oranjebuurt…

Lees verder »

Maak openbare voorzieningen slimmer met online beheer

16 sep om 13:19 uur

Met onze Slimme kast® heb je altijd en overal inzicht in de status van je installatie. Storingen worden direct…

Lees verder »

TG Lining maakt de openbare ruimte toegankelijk

16 sep om 12:32 uur

TG Lining is specialist op het gebied van geleideroutes voor mensen met een visuele beperking. 

Lees verder »
descriptionArtikel

Van boomrooster tot buitenbank: vader en zoon Willems over 30 jaar straatmeubilair

16 sep om 08:49 uur

Al in de jaren tachtig leverde Frank Willems materiaal voor de buitenruimte. Inmiddels geniet hij van zijn…

Lees verder »
descriptionArtikel

Een klein park met een groot verhaal

15 sep om 08:24 uur

Leonie Nieuwland is landschapsontwerper bij de gemeente Zwolle. Haar favoriete plek is het Azaleapark in de…

Lees verder »