Gerichte bestrijding Japanse duizendknoop in Zwolle

donderdag 8 juli 2021
De Japanse duizendknoop is een probleem in veel landen in Europa en helaas ook in Zwolle. Om de plant te bestrijden hebben de gemeente Zwolle en ROVA op basis van proeven een Zwolse aanpak uitgewerkt: handmatig rooien, afgraven en elektromethode blijkt het meest effectief voor Zwolle.

Om de Japanse duizendknoop te bestrijden is de gemeente Zwolle in samenwerking met ROVA in het najaar van 2019 begonnen met proeven om te onderzoeken welke aanpak het beste werkt.

Beste aanpak
Wethouder Monique Schuttenbeld: “De Japanse duizendknoop vermeerdert zich gemakkelijk en verdringt onze inheemse planten. Dit is niet goed voor de biodiversiteit. Bovendien kan de plant door de enorme groeikracht van de wortels grote schade veroorzaken aan bestratingen, wegen, riolering en funderingen van gebouwen. Dit willen we zoveel mogelijk voorkomen natuurlijk. Om op grote schaal de Japanse duizendknoop te bestrijden is voor Zwolle het handmatig rooien in combinatie met afgraven van de Japanse duizendknoop het meest effectief”.

Op sommige locaties, met bijvoorbeeld taluds, is elektromethode beter om in te zetten. Bij deze methode wordt de plant onder stroom gezet met wel 5000 volt, waardoor de plant wordt gekookt en kapot gaat. Op plekken waar bestrijding sneller gewenst is, wordt ingezet op het zeven van de grond of een combinatie van het zeven en verhitten van de grond. Omdat deze methode relatief duur is, wordt dit beperkt ingezet in Zwolle.

Ervaringen uit de proef
Op twaalf locaties hebben de gemeente Zwolle en ROVA verschillende bestrijdingsmethoden toegepast om te onderzoeken welke methode het beste werkt. Uit evaluatie blijkt dat de groeiplaats van Japanse duizendknoop bepalend is voor de te kiezen methode. De plant haalt de groeikracht uit de enorme reserves die opgeslagen liggen in de wortels (wortelknollen). Om de plant te bestrijden is het belangrijk om de wortels weg te nemen of op zijn minst goed te beschadigen. Uit de proeven is gebleken dat een aantal methodes, zoals behandelen met kokend water of het onder water zetten van de plant, minder of niet effectief is om in te zetten in Zwolle. Deze worden daarom niet meer ingezet.

Zelf verwijderen en melden
Wanneer Zwollenaren zelf een Japanse duizendknoop in de tuin hebben adviseert de gemeente om deze uit de tuin met wortel en al te verwijderen en bij het restafval te doen. De plant moet niet bij het gft-afval, want dan kan de plant zich weer via compost in de buitenruimte en tuinen verspreiden. Mocht de plant al lang in de tuin staan en een grote oppervlakte beslaan, is het beter om een expert in te schakelen.

Op dit moment is de Japanse duizendknoop op 232 plekken in de Zwolse openbare ruimte in kaart gebracht. De locaties en tips voor Zwollenaren over de bestrijding zijn te zien op de website www.zwolle.nl/duizendknoop. Bewoners kunnen de plant op andere plekken in de stad melden via de genoemde website of telefonisch via 14038.

 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

FURNS: jouw partner in maatwerk en advies

1 mei om 09:53 uur

Bij FURNS geloven we in de kracht van duurzaamheid. De transitie naar een circulaire economie is in volle gang…

Lees verder »
descriptionArtikel

Young professional in de openbare ruimte: Trevor Verberne

10 jul om 10:29 uur

In deze aflevering van onze rubriek Young Professional is het de beurt aan Trevor Verberne (31). Trevor is…

Lees verder »
flash_onNieuws

Eerste sessies MOVE24 bekend

30 jun om 10:54 uur

Spelen, sporten, bewegen en ontmoeten zijn de pijlers van de tweede editie van MOVE24. Dit keer krijgt het…

Lees verder »
flash_onNieuws

Succesvolle vierde editie Circulaire Openbare Ruimte Congres

25 jun om 14:28 uur

Tevredenheid alom op het vierde Circulaire Openbare Ruimte Congres. In Nijmegen verzamelden zich op 19 juni…

Lees verder »
descriptionArtikel

Piketpaaltjes slaan op weg naar circulaire lichtmasten in Amsterdam

17 jun om 15:25 uur

Naar voren struikelen. Zo omschrijft Hans van Bakel van de gemeente Amsterdam zijn stappen om het areaal van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Het onderschatte potentieel van schoolpleinen

5 jun om 08:00 uur

Schoolpleinen worden vaak alleen gebruikt voor spelende kinderen, maar ze bieden veel meer mogelijkheden. Ze…

Lees verder »
descriptionArtikel

Innovatieve verkeersmonitoring met Zebra-Safe

3 jun om 08:00 uur

Traffic Care, al zestien jaar actief in het verbeteren van verkeersveiligheid, zet met hun Zebra-Safe…

Lees verder »

Samen sterk voor duurzame buitenruimte

20 mei om 13:36 uur

GroundLevel en MeierGuss slaan de handen ineen: vanaf nu is GroundLevel de officiële distributeur van de…

Lees verder »