Nieuwe ledverlichte herdenking Maarten Luther in Berlijn

maandag 4 juli 2016
timer 3 min
In het centrum van Berlijn wordt een nieuw monument gerealiseerd als eerbetoon aan Maarten Luther. Het openbaar kunstwerk wordt met 10.000 ledlampen verlicht en komt tot stand door een samenwerking tussen architectenbureau Zeller & Moye en kunstenaar Albert Weis.

Negatief volume

Zeller & Moye en Albert Weis wonnen samen een internationale competitie door de Protestantse Kerk van Berlijn en de stad zelf. Het kunstwerk, bestaande uit twee standbeelden op een plaat van ledverlichting, wordt gerealiseerd op de voormalige Neuer Markt naast de Marienkirche.


De inrichting van het ontwerp voor de competitie ‘Luther-Denkmal 2017’ verwijst naar het oorspronkelijke Maarten Luther herdenkingsbeeld uit de 19
e eeuw dat werd vernietigd in de Tweede Wereldoorlog. Het nieuwe monument presenteert de sculptuur van Luther met daarnaast een ‘negatief volume’ als spiegelbeeld van de oorspronkelijke sculptuur.


De twee standbeelden in het nieuwe herdenkingsmonument van Maarten Luther.
© Zeller & Moye
 

In dialoog met zichzelf

De gedupliceerde sculptuur is een ‘lichtelijk abstracte replica’ van aluminium met een reflecterende chroom laag. De twee standbeelden staan haaks op elkaar waardoor ze het idee van een dialoog oproepen, één die ‘het afbeelden van Luther als held tegenover de communicatieve gemeenschap van de 21 e eeuw zet’, aldus het persbericht.


De vloer van het hedendaagse monument is ook een ‘negatief’: waar het oorspronkelijke monument op een verhoging stond, gaat het nieuwe monument de diepte in. De vloer is een grid van 10.000 ledlampen. Deze lampen tonen afwisselend citaten van opvolgers van Luther en andere rolmodellen van de 21
e eeuw, zoals Dietrich Bonhoeffer en Martin Luther King. Door de verlichting wordt het herdenkingswerk een herkenbaar en centraal punt in de openbare ruimte.


In de vloer wordt door ledverlichting citaten vertoond.
© Zeller & Moye
 

Uitnodigende ruimte

Het monument wordt gemaakt uit één materiaal: prefab beton met een warme grijze toon. De zijkanten vormen trappen waardoor een open volume ontstaat dat bezoekers uitnodigt erop te staan. De standbeelden staan op sokkels die van een afstand niet zichtbaar zijn door de verdiepte vloer. Hierdoor lijkt Luther voor bezoekers op ooghoogte te staan.


“Ons ontwerp is een uitnodiging naar de stadsbezoeker om zich te betrekken bij de nieuwe omgeving,” aldus Christoph Zeller van Zeller & Moye. “Bezoekers kunnen een dialoog aangaan met de beelden, op de geïntegreerde banktrappen rusten of tijdens het langslopen een bericht van de lampen oppikken dat ze de hele dag met zich meedragen.”


De lampen vertonen de volgende citaten:

  • “Nicht in der Flucht der Gedanken, allein in der Tat ist die Freiheit.”  (Dietrich Bonhoeffer)
  • “Ungerechtigkeit an irgendeinem Ort bedroht die Gerechtigkeit an jedem anderen.”  (Martin Luther King) 
  • “Der alte Grundsatz Auge um Auge macht schließlich alle blind.”  (Martin Luther King)
Nieuwe ledverlichte herdenking Maarten Luther in Berlijn

Het nieuwe herdenkingsmonument van Maarten Luther in Berlijn. © Zeller & Moye

© Zeller & Moye © Zeller & Moye
Het oude herdenkingsmonument (links) in vergelijking met het nieuwe ontwerp. © Zeller & Moye Het oude herdenkingsmonument (links) in vergelijking met het nieuwe ontwerp. © Zeller & Moye

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Samen spelen is nog lang niet in elke gemeente mogelijk

29 sep om 11:51 uur

Een speelplek waar een kind in een rolstoel gewoon mee kan doen met de rest van de buurt: in bijna de helft van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Heusden vervangt 150 speeltuintjes door ruim 100 beweeg- en ontmoetplekken

28 sep om 10:00 uur

Waar in Heusden nu nog speeltoestellen voor basisschoolkinderen op plat gemaaid gras staan, komen de komende…

Lees verder »
descriptionArtikel

Meer dan verlichting: een huiskamergevoel op het voorplein van metrostation Slinge

25 sep om 11:00 uur

Het signaal vanuit de bewoners rondom metrostation Slinge in Rotterdam was al langere tijd hetzelfde: de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Scorecard koppelt theorie aan praktijk voor koele plekken in Rotterdam

24 sep om 11:00 uur

Koele plekken in de stedelijke buitenruimte zijn essentieel om hittestress te verminderen, maar de kennis om ze…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gemeenten zetten de voetganger steeds vaker op één, maar waar is de data?

23 sep om 11:05 uur

Steeds meer gemeenten omarmen het STOMP-principe en willen de voetganger centraal zetten. Toch ontbreekt vaak…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ruimtemakersindex maakt BOSS concreet en toepasbaar

22 sep om 15:00 uur

"In gelul kun je niet wonen." Met die uitspraak zette de Amsterdamse oud-wethouder Jan Schaeffer ooit…

Lees verder »
descriptionArtikel

Straatbeeld nummer 4 van 2026 verschenen

22 sep om 08:11 uur

Straatbeeld heeft weer een mooi magazine uitgebracht: Straatbeeld 4. Deze editie staat traditiegetrouw in het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vakbeurs Openbare Ruimte groeit opnieuw: hallen al in de zomer volgeboekt

21 sep om 11:00 uur

Op 23 en 24 september 2026 vindt in Jaarbeurs Utrecht de Vakbeurs Openbare Ruimte plaats. Mart van Alem van…

Lees verder »