Bijensterfte in Limburg wordt teruggedrongen

vrijdag 24 juni 2016
timer 3 min
Ruim de helft van de 358 soorten bijen en hommels die in Nederland voorkomen, wordt bedreigd. Vanwege de hoge bijensterfte in de provincie Limburg, is Attractiepark Toverland sinds januari het decor van een biodiversiteitsonderzoek in het kader van het project ‘Samen voor Bijen’.

Het eind vorig jaar georganiseerde symposium 'Limburgers bijeen voor bijen', was het startsein voor het bedrijfsleven, maatschappelijke organisaties, overheden en onderwijs om intensief samen te werken en bijensterfte tegen te gaan. Het biodiversiteitsonderzoek in Toverland loopt tot en met december 2017 en draagt bij aan het vergroten van de biodiversiteit in het park en daarmee aan de leefomgeving voor bijen in de gehele provincie.


Het belang van de bij 

De provincie Limburg had in 2013 verreweg de hoogste bijensterfte van Nederland met een wintersterfte van 25%. Zowel in Nederland als wereldwijd worden zorgen geuit door imkers, natuurorganisaties, maatschappelijke organisaties en overheden. De bijensterfte heeft grote gevolgen voor de bestuiving van afhankelijke bloemen en gewassen. Alleen al in Europa is ongeveer 80% van alle planten voor de bestuiving afhankelijk van insecten. Zonder bijen zou de wereldvoedselproductie dalen met 10%.


Belangrijke rol voor vlinders en bijen 

 “Onze visie is het creëren van gelukservaringen”, vertelt Ruud Moors, Senior Supervisor Groen bij Toverland. “ De integratie van natuur in ons park wordt daarbij in elke overweging meegenomen. Als onderdeel van het project ‘Samen voor Bijen’ hebben wij het bloemrijke themagebied de Magische Vallei ter beschikking gesteld om onderzoek uit te voeren naar de biodiversiteit.” Naast meer wilde bijen wordt ook gestreefd naar een grotere hoeveelheid vlinders in het park. “Bijen en vlinders zijn goed voor het aanzien van het park en dragen bij aan de beleving voor de bezoeker”, aldus Moors.


Bijdrage aan landelijke bijensterfte

Het multidisciplinair projectteam wordt aangestuurd door het CITAVERDE College, begeleid door Toverland en inhoudelijk ondersteund door specialisten van de Vlinderstichting, Imkerij Cox en BTL Advies. Moors: “Door dit onderzoek krijgt Toverland inzicht in de huidige natuurwaarden en wordt een advies gegeven hoe het attractiepark deze waarden kan vergroten. Iets dat we meenemen in (eventuele) aanpassingen binnen de Magische Vallei, maar ook bij de inrichting en beplanting van het nieuwe themagebied dat tussen het voorjaar van 2017 en april 2018 gerealiseerd wordt.” Toverland is slechts één van de deelprojecten binnen ‘Samen voor Bijen’. Samen met alle andere projecten werken betrokken partijen in Limburg zo samen aan een oplossing om bijensterfte terug te dringen. De opgedane kennis wordt geïmplementeerd in het onderwijs van CITAVERDE College, waardoor de volgende generatie een goede toekomst kan bieden aan de bijen in ons land.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Bewegen voor iedereen: de openbare ruimte als uitnodiging

24 dec om 09:00 uur

Denise Janmaat beweegt zich dagelijks door steden en wijken met een dubbele pet op: als adviseur…

Lees verder »
descriptionArtikel

Slim betalen voor energie: eenvoudige, eerlijke en duurzame marktstroom

22 dec om 08:56 uur

Markten en evenementen vragen om betrouwbare en efficiënte stroomvoorziening.  Seijsener Techniek biedt slimme…

Lees verder »
descriptionArtikel

Intensief maaien: accukracht die brandstofmotoren evenaart

19 dec om 10:44 uur

Professionals in groenbeheer en openbare ruimte weten: voor het zwaardere werk is alleen het beste goed genoeg…

Lees verder »
flash_onNieuws

Derde magazine Ruimte voor Bewegen van 2025 is live!

18 dec om 09:12 uur

De nieuwe editie van Ruimte voor Bewegen is gepubliceerd. In dit digitale magazine staat de inrichting van de…

Lees verder »
flash_onNieuws

RIVM publiceert vuistregels voor inrichten gezonde leefomgeving

18 dec om 08:00 uur

Voor zaken als bewegen, groen en ontmoeten ontbreken harde ruimtelijke normen, wat hun positie in beleid en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Young professional in de openbare ruimte: Pim Buijs

15 dec om 10:49 uur

Ook in de openbare ruimte is de zoektocht naar een nieuwe generatie gaande. Straatbeeld geeft ter inspiratie in…

Lees verder »
descriptionArtikel

De beweegvriendelijke openbare ruimte: sporten, ontmoeten en verbinden in een

4 dec om 09:32 uur

Nederland staat voor een uitdaging: hoe houden we onze openbare ruimte beweegvriendelijk, toegankelijk en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Eenvoudiger evenementenbeheer in Bodegraven-Reeuwijk

28 nov om 09:00 uur

In de gemeente Bodegraven-Reeuwijk is sinds kort een slimme oplossing in gebruik om stroomvoorzieningen op het…

Lees verder »