Interactieve kaarten voor succesvolle participatie in Gorinchem

woensdag 27 februari 2019
timer 3 min
In Gorinchem werd het hart van de stad herontwikkeld. Een herinrichtingsplan voor het Eind kwam tot stand in samenwerking met bewoners, winkeliers en passanten op basis van honderden reacties, ideeën en ervaringen.

Net als zo veel gemeenten wilde ook Gorinchem burgers betrekken bij het ontwikkelen van een nieuw plan voor het stadscentrum. Maar op traditionele bewonersavonden komen altijd dezelfde mensen. Vaak is het ook nog de gemeente die haar plannen op zo’n avond presenteert en waar de bewoners op mogen reageren. In Gorinchem werd dit anders aangepakt, met smarticipatie.

 

Het doel was met name een plan te maken voor het Eind dat breed gedragen werd. Dat lukt alleen als alle stakeholders hun ideeën terugzien in het plan. Het bedrijf Ruimteschepper kon hierin faciliteren, door burgers te betrekken bij het ruimtelijke proces. Interactieve kaarten spelen de hoofdrol.

Digitale kaart

Er werd gestart met een openingsbijeenkomst om de beleving van de openbare ruimte te inventariseren. En in een eerste enquête werd het publiek onder meer gevraagd wat prettige plekken zijn en war probleemsituaties zijn in het stadshart. Dat kon men aangeven op een digitale kaart, door groene en rode vlaggetjes te plaatsen op locaties die als positief of negatief werden ervaren.

 

“Instrumenten als Maptionnaire en MapTable’s zijn bevragingstools die tien keer zo veel reacties opleveren als een regulier participatietraject”, licht Douwe Blanksma van Ruimteschepper toe. “Ze zijn heel betaalbaar, besparen papier en doen een beroep op de ‘wisdom of the crowd’.

MapTables


Veel publiciteit

De start van het project ging gepaard met veel publiciteit: de krant werd benaderd en de gemeente verspreidde flyers onder bewoners. De wethouder ging in ‘veerbootsessies’ in gesprek met passanten; gedurende tien overtochten van elk 15 minuten werden ideeën op een zogenaamde MapTable losgelaten.

Speciale website

Op basis van de eerste inventarisatieronde maakte een ontwerpbureau schetsen voor verschillende scenario’s, die in een vervolgsessie met behulp van MapTables werden besproken. Hierbij kwam duidelijk de kracht van architectonische visualisaties en scenario’s naar voren. Alle plannen en inventarisaties werden gedeeld op een speciale website: www.eindgoedalgoedgorinchem.nl.

Het resultaat is een heringericht centrum dat zowel door burgers als gemeenteraad zonder enig bezwaar werd goedgekeurd.

Video

Bekijk hieronder een video van het participatietraject en reacties van bewoners. In Straatbeeld 1 van 2019 staat een interview met directeur Douwe Blanksma van Ruimteschepper. Deze editie kunt u downloaden in onze bibliotheek.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Straatbeeld op Vakbeurs Openbare Ruimte: kennisdelen door ontmoetingen en lezingen

16 sep om 08:35 uur

Op 23 en 24 september 2026 is het weer tijd voor de Vakbeurs Openbare Ruimte in de Utrechtse Jaarbeurs, dé…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vakbeurs Openbare Ruimte, exposanten uitgelicht: Fonroche Lighting, Storix, MBI, Faunus, TG Lining, Boom & Bonheur, DPS Delta, Buitenkast en ZonneBouwHekken

2 sep om 14:37 uur

Op 23 en 24 september vindt in de Utrechtse Jaarbeurs de Vakbeurs Openbare Ruimte plaats. Straatbeeld licht…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vakbeurs Openbare Ruimte, exposanten uitgelicht: Seijsener, Makita, Bosch Beton, Mastscan, Streetlife, Ruimtemakers, Velosolutions en Speelplan

2 sep om 13:52 uur

Op 23 en 24 september vindt in de Utrechtse Jaarbeurs de Vakbeurs Openbare Ruimte plaats. Straatbeeld licht…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vakbeurs Openbare Ruimte, exposanten uitgelicht: Struyk, Rots Maatwerk, Inter Design, Roelofs, Schréder, Vandersanden, VélopA en Green2Grow

2 sep om 13:23 uur

Op 24 en 25 september vindt in de Utrechtse Jaarbeurs de Vakbeurs Openbare Ruimte plaats. Straatbeeld licht…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vakbeurs Openbare Ruimte, exposanten uitgelicht: Furns, Lightronics, Erdi, Fedu Opleidingen, ACO, Het Plein, Grijsen en Skelex

2 sep om 12:41 uur

Op 24 en 25 september vindt in de Utrechtse Jaarbeurs de Vakbeurs Openbare Ruimte plaats. Straatbeeld licht…

Lees verder »
descriptionArtikel

Scorecard koppelt theorie aan praktijk voor koele plekken in Rotterdam

24 sep om 11:00 uur

Koele plekken in de stedelijke buitenruimte zijn essentieel om hittestress te verminderen, maar de kennis om ze…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gemeenten zetten de voetganger steeds vaker op één, maar waar is de data?

23 sep om 11:05 uur

Steeds meer gemeenten omarmen het STOMP-principe en willen de voetganger centraal zetten. Toch ontbreekt vaak…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ruimtemakersindex maakt BOSS concreet en toepasbaar

22 sep om 15:00 uur

"In gelul kun je niet wonen." Met die uitspraak zette de Amsterdamse oud-wethouder Jan Schaeffer ooit…

Lees verder »