Zanderij Castricum krijgt biodiversiteit weer terug

dinsdag 26 maart 2019
timer 2 min
Op het noordelijke deel van de Zanderij in Castricum wordt op 27 maart gestart met de herinrichting van zeven hectare agrarische grond.

 Met deze natuurontwikkeling wil waterleidingbedrijf PWN de biodiversiteit versterken en een natuurlijke verbinding creëren tussen duinen en polders.Het gebied moet uitgroeien tot een gebied dat beschikt over een grote ecologische waarde, schrijft Kijk op Castricum. 

De werkzaamheden

Allereerst wordt de bemeste bovenlaag van de grond afgegraven. Op deze manier wordt de grond schraal en komt het voedsel tekort, waardoor het geschikt wordt voor duinplantjes. Daarna wordt reliëf van kleine duintjes en waterlopen aangelegd, wat kenmerkend is voor een duinlandschap. De eerste fase van de herinrichting wordt voor 15 mei afgerond. In het najaar van 2019 worden de verschillende nieuwe waterlopen met elkaar verbonden door middel van een duiker die onder de weg doorloopt.

Opbloeien van de binnenduinrand

De binnenduinrand heeft de afgelopen decennia flink onder druk gestaan. Naar verwachting zullen nu slangenkruid en teunisbloem zich als eerste tonen. In een later stadium zullen daar orchideeën, ratelaars en duizendguldenkruid bij komen. Door waterpartijen te creëren, komen er ook verschillende diersoorten bij. Denk aan de rugstreepad, watersalamander, diverse soorten eenden en de grutto.

Samenwerking

PWN werkt voor de uitvoering van de herinrichting samen met gemeente Castricum, verschillende belangengroepen en provincie Noord-Holland. Het project moet bijdragen aan het herstel van de biodiversiteit van de zeldzaam geworden binnenduinrandnatuur en vormt straks een natuurlijke verbinding tussen duinen en polders. 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

FURNS: jouw partner in maatwerk en advies

1 mei om 09:53 uur

Bij FURNS geloven we in de kracht van duurzaamheid. De transitie naar een circulaire economie is in volle gang…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vooruitkijken loont, zeker als het gaat om toegankelijkheid

29 okt om 13:37 uur

Bij het ontwerpen en inrichten van de openbare ruimte komt veel kijken. Er spelen talloze belangen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Middelburg geeft openbare ruimte een nieuwe ziel

27 okt om 09:55 uur

Hoe ziet de openbare ruimte van de toekomst eruit? In Middelburg draait het antwoord hierop niet alleen om…

Lees verder »
descriptionArtikel

Brouwerspoort geeft centrum Veenendaal nieuwe dimensie

24 okt om 08:59 uur

Het gebied aan de oostkant van het centrum van Veenendaal was volgens Jeroen Feskens eind vorige eeuw ‘een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Technisch probleem leidt tot complete metamorfose van Bagijnhof Delft

6 okt om 10:07 uur

Wat ooit een stenig en waterrijk zorgenkind was, is veranderd in een groene en levendige plek waar bewoners…

Lees verder »
flash_onNieuws

Deelawards voor Nijmegen, Den Haag en Wageningen

30 sep om 14:33 uur

Duurzame mobiliteit bepaalt steeds meer het straatbeeld in steden. Deelmobiliteit draagt daarbij bij aan…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe Nijmeegse straten een andere invulling van hun parkeerruimte ervaren

21 sep om 13:52 uur

De auto die moet wijken voor groen, ontmoeten en spelen. Het is steeds vaker een punt van discussie als…

Lees verder »
descriptionArtikel

Eindeloze mogelijkheden voor de inrichting en verlichting van de buitenruimte

20 sep om 13:41 uur

Van levendige pleinen en groene woonwijken tot sfeervol verlichte stadscentra en parken of functionele…

Lees verder »