Wonen in een eetbare wijk

vrijdag 3 februari 2017
timer 2 min
In de nieuwe wijk Rijnvliet kunnen bewoners straks letterlijk van de grond eten. De gemeente Utrecht wil namelijk een 15 hectare groot voedselbos inrichten, waarin plaats is voor fruit, noten, zaden en groenten, maar ook voor spelen, educatie en culturele activiteiten.

 “Delen worden natuurlijker en iets wilder dan het aangeharkte stadsplantsoen, terwijl andere stukken strakker beheerd en stedelijker worden”, schetst voedselbosexpert Xavier San Giorgi de plannen.

 

Een voedselbos is een opkomend fenomeen. In een voedselbos worden biodiversiteiten en meerjarige planten gecombineerd tot een permanent ecosysteem dat zichzelf kan bedruipen. Volgens San Giorgi is het vorm van stadslandbouw, waarbij de ecologische relaties van een natuurlijk bossysteem worden toegepast. Door gebruik te maken van overwegend voedselproducerende planten en bomen is een voedselbos aantrekkelijk voor mens en dier.

 

San Giorgi, oprichter van Æ – Food Forestry Development, richt het voedselbos in samen met De Zwarte Hond en Felixx. Kruisbessen, schapenbessen (“die smaken naar banaan en chocolade”), perziken, vijgen, mediterrane kruiden, een geïntegreerde, oude boomgaard met hoogstam fruitbomen zoals Japanse walnotenbomen, maar ook inheemse soorten als de gele kornoelje; het is de bedoeling dat het aanbod in het voedselbos divers is. “In feite kun je je hele dieet uit het bos halen”, vertelt San Giorgi.

Samenwerking met bewoners en gemeente

Het bijzondere aan het project op het voormalige weidegebied Rijnvliet is de nauwe samenwerking met de bewoners en de gemeente Utrecht. Het is de bedoeling dat het beheer wordt gedaan door de gemeente, de Stadsbedrijven en de bewoners zelf. Ook worden bewoners uitgenodigd om de tuininrichting aan te laten sluiten bij het voedselbos. “Bovendien zijn er al overleggen om de straatnamen te vernoemen naar de daar geplante struiken en bomen”, vertelt San Giorgi.

 

Het voedselbos wordt aangelegd in Rijnvliet, één van de laatste gebieden van Leidsche Rijn die nog ontwikkeld moet worden. Naast het voedselbos voorziet het plan in verschillende poelen voor de versterking van het ecologische systeem, speelplekken voor kinderen en recreatiemogelijkheden. Ook zijn er al gesprekken met een basisschool, die zich gaat vestigen aan het centrale voedselbos, over integratie hiervan in hun lesprogramma.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Straatbeeld op de Vakbeurs Openbare Ruimte: kennis delen door ontmoeting en lezingen

12 sep om 13:00 uur

Als strategisch partner van de grootste vakbeurs in de openbare ruimte van Nederland is het vakblad Straatbeeld…

Lees verder »
descriptionArtikel

FURNS: jouw partner in maatwerk en advies

1 mei om 09:53 uur

Bij FURNS geloven we in de kracht van duurzaamheid. De transitie naar een circulaire economie is in volle gang…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe breng je met de MKI als gunningscriterium de CO2-uitstoot met driekwart terug?

18 sep om 09:24 uur

Bij provinciale infrastructuur is asfalt verantwoordelijk voor een groot deel van de CO₂-uitstoot. Bij een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Cascades van natuursteen: de watertrap die Leidsche Rijn kleur geeft

18 sep om 09:15 uur

In het hart van het Utrechtse Leidsche Rijn ligt een park dat meer is dan zomaar een groenstrook. Het…

Lees verder »

Ninja-parcours voor sporten in de buitenruimte

16 sep om 14:11 uur

Sporten in de buitenlucht is momenteel erg populair. Je kunt gaan wanneer je wilt en zit niet vast aan bepaalde…

Lees verder »

Boom & Bonheur – Laat de openbare ruimte ademen

16 sep om 14:01 uur

Een plein dat meteen sfeer ademt. Een straat die warmte én verkoeling biedt. Een park dat leeft van…

Lees verder »

Inspectie en digitaal beheer speeltoestellen

16 sep om 13:55 uur

Speelplan inspecteert jaarlijks meer dan 200.000 speeltoestellen en ondergronden met als doel onveilige…

Lees verder »

Abrio brengt verkoeling in openbare ruimte

16 sep om 13:48 uur

Steden worden steeds warmer door het hitte-eilandeffect. Gemeenten zoeken daarom naar manieren om hun openbare…

Lees verder »