Led-verlichte boombakken langs Rio Brancodreef Utrecht

vrijdag 9 mei 2014
timer 2 min
De Rio Brancodreef in Utrecht wordt sinds kort mede verlicht door negen reuzenboombakken van GreenMax. De bakken zijn sfeervol verlicht met led-verlichting en zijn onderdeel van een totaalvernieuwing van het groen aan de Rio Brancodreef. Wanneer de zon ondergaat, verandert het straatbeeld van de straat aanzienlijk.

De Utrechtse Myra Mannintveld nam het initiatief om een vernieuwd wijkgroenplan in te dienen bij de gemeente. Na een eerste informatieavond werd ter plaatse nog een avond georganiseerd, waar veel bewoners aanwezig waren. Na veel ideeën te hebben besproken, koos de gemeente ervoor het groen langs Rio Brancodreef geheel te vernieuwen.

 

Van onveilig naar prettig groen

Vóór de vernieuwing stonden er hoge struiken op de plekken waar de boombakken nu staan. Dat zorgde voor een onveilig gevoel. De gemeente heeft de hoge struiken daarom verwijderd en negen nieuwe bomen aangeplant. Vier Japanse sierkersen (Prunus Sargentii) en vijf sierperen (Pyrus Calleryana Chanticleer) fleuren de Rio Brancodreef nu op. De bomen zijn geleverd door boomkwekerij M. van den Oever uit Haaren.

 

Lichtgevende boombakken

Rondom de nieuwe bomen zijn EPS boombakken van GreenMax geplaatst van 1,60m hoog en 1,60m breed. Het plaatsen van potten rondom bestaande bomen is een bijzonder project en werd uitgevoerd door de medewerkers van Stadswerken Utrecht. De boombakken moesten in twee delen geproduceerd worden, licht van gewicht en koppelbaar zijn. De gemeente koos voor extra grote custom-made EPS boombakken en vroeg GreenMax de bakken te voorzien van ledverlichting. De verlichting is net als lichtmasten aangesloten op het lichtnet, waardoor de bakken ’s avonds en ’s nachts verlicht zijn.

 

Piepschuim

Het basismateriaal van de boombakken is ongebruikelijk: de binnenkant bestaat uit EPS, oftewel piepschuim. Dit is een veelzijdige kunststof met veel positieve eigenschappen: De boombakken zijn licht van gewicht, hebben een hoge isolatiewaarde, zijn eenvoudig en snel te verwerken en duurzaam. Omdat het belangrijk is het piepschuim af te werken met een robuuste en slagvaste coating, zijn de boombakken afgewerkt met de kunststof coating polyurea. Deze coating biedt langdurige bescherming tegen diverse weersinvloeden en omgevingsfactoren. Door het aanbrengen van Polyurea worden de bakken vorm- en drukvast en hebben ze een extreme slijtweerstand.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Soms flexibel, soms vast: hoe kiest u de juiste kleurtemperatuur?

1 mei om 10:00 uur

Steeds vaker is de vraag niet óf u goed verlicht, maar hóé u dat doet. Kiest u voor maximale controle en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Panel: water en bodem moeten te allen tijde sturend zijn bij de inrichting van de stedelijke openbare ruimte

13 mei om 13:17 uur

Sinds 2022 is het principe ‘water en bodem sturend’ richtinggevend voor de inrichting van Nederland. Het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Wat Nijmegen leert van vier jaar duizend bomen planten

12 mei om 10:41 uur

Duizend extra bomen per jaar planten in een bestaande stad klinkt overzichtelijk, maar blijkt in de praktijk…

Lees verder »
flash_onNieuws

Handboek Omgevingsgericht Lichtontwerp nu ook online beschikbaar

11 mei om 13:42 uur

Het Handboek Omgevingsgericht Lichtontwerp (OGLO) is nu online beschikbaar. De publicatie is een initiatief van…

Lees verder »

145.000 kasseistenen voor functie én uitstraling

8 mei om 14:54 uur

De herwaardering van de buitenruimte vraagt om materialen die méér doen dan alleen functioneel zijn. Met de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Publicatie Groen op de Balans pleit voor nieuwe collectiviteit rond stedelijk groen

7 mei om 11:11 uur

Hoewel het belang van groene openbare ruimte wetenschappelijk ruimschoots is aangetoond, blijft groen in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ecologisch bermbeheer groeit snel, maar vraagt om slimme samenwerking

5 mei om 10:34 uur

Kilometers bermen vol bloemen, insecten en leven: het klinkt eenvoudig, maar de praktijk is weerbarstiger.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe toegankelijk is het winkelcentrum in uw gemeente?

4 mei om 09:16 uur

In de rubriek Platform Toegankelijkheid belicht Denise Janmaat, directeur van het Nederlands Instituut voor…

Lees verder »